Ludność (mln): 8,5 (2015)
Pow. (km2): 83879
Język urzędowy: niemiecki
Waluta: euro (od 1 stycznia 1999 r.)
Nr kier.: +43
Liczba użytk. Internetu (mln): 6,7 (2016)
Liczba studentów: 421 tys. (2014)
% studentów w populacji 20-24: 29,3 (2014)
Kobiety na studiach do liczby ogółem (%): 53,3 (2014)
Liczba studentów - studia I stopnia: 179 tys. (2014)
Liczba studentów - studia magisterskie: 140 tys. (2014)
Liczba studentów - studia doktoranckie: 24,5 tys. (2014)
Koszt studiów I stopnia (w euro za rok): nauka bezpłatna dla studentów z UE
Koszt studiów magisterskich II stopnia (w euro za rok): nauka bezpłatna dla studentów z UE
Poziom studiów
Uczelnie oferują dwa rodzaje studiów: studia zwykłe (ordentliche Studien) oraz kursy uniwersyteckie (Universitätslehrgänge). Po trzech lub czterech latach nauki uzyskuje się tytuł licencjata (np. Bachelor of Arts – BA lub Bachelor of Science - BSc), kolejny rok lub dwa umożliwiają zdobycie tytułu magistra lub inżyniera (
Diplom Ingenieur/Diplom Ingenieurin - DI lub Dipl.-Ing.,
Doktor/Doktorin der gesamten Heilkunde(doktor medycyny) -
Dr. med. univ., Doktor/Doktorin der Zahnheilkunde (doktor stomatologii) -
Dr. med. dent., oraz
Master of Arts (MA) i
Master of Science (Msc).
W Austrii są też studia podobne do naszych jednolitych magisterskich (Diplomstudien). Prowadzą je uniwersytety oraz wyższe szkoły zawodowe. Trwają 8-10 semestrów. Można uzyskać po nich tytuł magistra lub dyplom inżyniera (równorzędny magistrowi).
Studia doktoranckie trwają od 2 do 4 lat.
Dodatkowe info na stronie
www.oead.at.
Austria - kierunki I stopnia Austria - kierunki studiów jednolitych (I+II)
Austria - kierunki magisterskie II stopnia
Austria - kierunki studiów doktoranckich
Rekrutacja
Austriackie uczelnie samodzielnie prowadzą rekrutację. Formularze aplikacyjne dostępne są w internecie, część uczelni uruchomiła też internetowe biura rekrutacji. By dostać się na studia licencjackie wystarczy zdana matura. Świadectwo dojrzałości musi być przetłumaczone na język niemiecki i poświadczone przez polskie MSZ lub austriackie przedstawicielstwo w Polsce: konsulat lub
ambasadę. Pracownikom wybranej uczelni należy również dostarczyć kopię dowodu tożsamości oraz certyfikat znajomości języka niemieckiego (więcej w rozdziale
Znajomość języka, certyfikaty).
Uwaga! Na niektórych kierunkach studiów liczba miejsc jest odgórnie ograniczona. Dotyczy to m.in. medycyny, stomatologii, weterynarii i psychologii. Dodatkowe informacje na stronie
www.oead.at.
Egzaminy na studia
Selekcja kandydatów dokonywana jest zwykle na podstawie konkursu świadectw. Egzaminy organizują tylko wyższe szkoły zawodowe, choć i to nie jest regułą.
Pobyt - formalności
Do Austrii możesz wjechać na podstawie dowodu osobistego. Jeśli jednak nie jesteś turystą, musisz pojawić się w lokalnym urzędzie (registration office) w ciągu trzech dni roboczych od dnia przyjazdu i złożyć zgłoszenie meldunkowe na specjalnym formularzu, podpisane również przez przedstawiciela hotelu/akademiku/schroniska, w którym mieszkasz. To samo musisz zrobić, gdy zmienisz adres zamieszkania. Szczegóły na stronie www.oead.at.
Dodatkowo - gdy zamierzasz przebywać w Austrii dłużej niż 3 miesiące - musisz w ciągu 4 miesięcy od momentu wjazdu do kraju zgłosić się do lokalnego urzędu (Magistrat, Bezirkshauptmannschaft) po potwierdzenie prawa pobytu (confirmation of registration). By je otrzymać, powinieneś mieć ze sobą wniosek, dowód osobisty lub paszport, dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne, potwierdzenie posiadania wystarczających środków finansowych oraz dowód, że jesteś studentem - np. legitymację. Potrzebne będzie także świadectwo urodzenia oraz zaświadczenie o zakwaterowaniu (np. umowa najmu lokalu czy potwierdzenie przyznania miejsca w akademiku).
Czesne
Nauka dla obywateli UE jest bezpłatna w przypadku uniwersytetów oraz uczelni pedagogicznych. Jeśli minimalny okres studiów w tego typu uczelniach został przekroczony o więcej niż dwa semestry, to trzeba zapłacić 363,36 euro za każdy semestr. Z opłaty tej zwolnieni są studenci, którzy chwilowo przerwali studia ze względu na praktyki lub studia za granicą w ramach, np. programu Erasmus. Zwolnione są również osoby, które były chore lub w ciąży.
Generalnie studenci spoza UE płacą 726 euro za semestr. Studenci z krajów rozwijających się mogą zostać zwolnieni z opłat decyzją uczelni.
W przypadku wyższych szkół zawodowych (Fachhohschulen) uczelnia ma prawo pobierać opłatę do wysokości 363 euro dla studentów z UE oraz wyższej kwoty dla studentów spoza UE.
Austria - student fees and grants
Zakwaterowanie, utrzymanie
Austria jest droga - na zakwaterowanie i wyżywienie musisz mieć ponad 500 euro miesięcznie. Na rozrywki - dodatkowe 300. Miejsc w akademikach można poszukać poprzez
ÖAD Housing Office. W większości pokoi są telefony, telewizory i dostęp do Internetu, a w cenę zazwyczaj wliczone jest śniadanie. Obowiązuje jednak kaucja, którą trzeba wcześniej opłacić. Kaucji żądają też właściciele wynajmowanych mieszkań - zwykle ok. 1000 euro, wymagają też opłacenia czynszu za trzy miesiące z góry. Koszty utrzymania będą mniejsze, jeśli będziesz pamiętać o przysługujących studentom zniżkach. Obowiązują m.in. w pociągach, tramwajach, teatrach, muzeach, ale także przy zakupie niektórych dóbr codziennego użytku, książek czy w szkołach jazdy.
Stypendia
Kandydaci z Polski mogą liczyć na wsparcie austriackich programów stypendialnych: im. Ernesta Macha, Franza Werfla i Richarda Plaschka.
Austriacki Związek Studentów oferuje też zasiłki socjalne wysokości do 1200 euro, które mogą pomóc w poradzeniu sobie z wysokimi kosztami życia w Austrii. Szczegółowe informacje na temat stypendiów dostępne są w wyszukiwarce na stronie
www.grants.at. Austria jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w których nie istnieje państwowy system kredytów studenckich.
Pomocne linki
National Information CentresENIC NARIC AUSTRIAFederal Ministry for Science, Research and Economy
Teinfaltstraße 8, A-1014 Wien
Österreich/Austria
Web Site:
http://www.naric.at
University education
Das österreichische HochschulsystemHigher Education in Austria
Link(s):
English,
German
Diploma supplement Punkt 8: HochschulsystemDiploma Supplement Item 8: Higher Education System
Link(s):
English,
German
HochschulstudienHigher Education Programmes
Link(s):
German
Akademische GradeAcademic Degrees
Link(s):
German
Rechtsvorschriften im HochschulbereichLegislation in Higher Education
Recognised higher education institutions
Postsekundäre BildungseinrichtungenInstitutions of Post-secondary Education
Link(s):
German, English Eurodesk
Eurodesk to program dla młodzieży wspierany – finansowo i
merytorycznie przez Komisję Europejską oraz inne instytucje publiczne.
Eurodesk działa w 33 krajach europejskich. W ramach Eurodesk działa
ponad 1300 organizacji, w tym blisko 100 w sieci Eurodesk Polska.
Eurodesk to informacja o możliwościach w Europie w dziedzinie edukacji,
szkoleń, mobilności oraz funduszy.
https://eurodesk.euwww.eurodesk.pl